Ar ikdienas rīcību varam samazināt resursu patēriņu
Lai dalītos ar SIA “ZAAO” praktisko pieredzi projektu īstenošanā, kas vērsti uz ilgtspējīgas vides veidošanu, kā arī energoresursu patēriņa samazināšanā, Attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Niklass kopā ar AS “Cēsu alus” un SIA “Neste Latvija” uzņēmumu pārstāvjiem, 2023. gada 21. aprīlī piedalījās foruma “Ilgūtība” diskusijā “Fakti, dati, mērķi – ilgtspēja un biznesa rezultāti”.
Diskusijas ietvaros tika pārrunāta uzņēmumu pieredze ilgtspējīgu investīciju un klimatneitralitātes jomā, noteiktā Eiropas zaļā kursa īstenošanā.
Kopumā, salīdzinājumā ar citām nozarēm, atkritumu apsaimniekošanas nozarei Eiropas zaļais kurss nosaka strikti reglamentētus, specifiskus mērķus, tādēļ SIA “ZAAO” sava darbība ir jāorganizē, lai tos sasniegtu. Tas tiek ņemts vērā īpaši pēdējos trīs gados, plānojot investīcijas. Kā vienu no piemēriem diskusijā M.Niklass minēja to, ka SIA “ZAAO” šobrīd nodrošina pēc iespējas plašāku materiālu dalīto vākšanu, atsevišķos segmentos, piemēram, dalīti vākta iepakojuma atkritumu apsaimniekošanā privātmājām, negaidot normatīvo aktu regulējumu. Runājot par investīcijām un sasniedzamajiem mērķiem, vēl kā piemēri tika minēti šobrīd atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra “Daibe” poligonā notiekošā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcas būvniecība un uzņēmuma investīcijas autoparka atjaunošanā, iegādājoties gan ar saspiesto dabas gāzi (CNG) darbināmus atkritumu vedējus, gan jaunu transportlīdzekļu iegādē ņemot vērā Euro 6 emisijas standartus.
Domājot par veiktspējas rādītājiem (KIP) energoresursu patēriņa samazināšanai, M.Niklass uzsvēra, ka darba organizācijā izmantojot, piemēram, IT risinājumus, ir iespējams samazināt gan izmaksas, gan netiešā veidā veicināt emisiju samazinājumu: “Kā vienu no piemēriem varu minēt uzņēmuma loģistikas procesus. Ņemot vērā, ka atkritumu savākšana rada vienu no lielākajiem resursu patēriņiem uzņēmumā, SIA “ZAAO” jau pirms 10 gadiem izveidoja loģistikas IT platformu, kas nodrošina, ka maršrutus plānojam pēc konteineru ģeolokācijas, optimizējot un samazinot vidēji 10 % izmaksu uz pārvadājamo masas vienību.”
Runājot par valsts lomu Zaļā kursa ieviešanā, Eiropas Savienības mērķu īstenošanā un kopējā valsts mēroga politikā attiecībā uz ilgtspējas mērķu īstenošanu, visi diskusijas dalībnieki piekrita, ka valstiskā līmenī par šo jautājumu domā, bet skaidras rīcībpolitikas joprojām nav. Neskatoties uz to, gan diskusijā pārstāvētie uzņēmumi, gan SIA “ZAAO” ar savu ikdienas darbību apliecina, ka trūkumi valsts politikas nostādnēs neliedz uzņēmuma procesus veidot tā, lai tie būtu ilgtspējā balstīti un agri vai vēlu dotu ieguvumu uzņēmumam un sabiedrībai kopumā.
SIA “ZAAO” aicina sākt ar paradumu maiņu savā ikdienā, savos uzņēmumos, lai kopīgi veidotu ilgtspējīgu Latviju!
__________
Uzziņai: Ņemot vērā, ka klimata pārmaiņas un vides degradācija ir eksistenciāls drauds Eiropai un pasaulei, Eiropas Savienība īsteno Eiropas Zaļo kursu, kas to pārveidos par modernu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, kurā:
- 2050. gadā vairs nebūs siltumnīcefekta gāzu neto emisiju;
- ekonomikas izaugsme būs atsaistīta no resursu izmantošanas;
- neviens cilvēks un neviens reģions netiks atstāts novārtā.
Plašāk uzziņai- Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē.