Par uzņēmumu
Par mums
SIA “ZAAO” sniedz kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus – atkritumu savākšanu, šķirošanu, transportēšanu, apstrādi un apglabāšanu videi draudzīgā veidā, kā arī veic sabiedrības informēšanu un izglītošanu.
Vīzija – būt inovatīvam un nozares vadošajam uzņēmumam, kas sniedz kvalitatīvus pakalpojumus līdzatbildīgam klientam vides ilgtspējas saglabāšanā.
Misija – veicināt ilgtspējīgu attīstību Latvijā, piedāvājot mūsdienīgus un atbildīgus resursu pārvaldības risinājumus cilvēkam un videi.
Vērtības – sadarbība, profesionalitāte, mērķtiecība, lojalitāte, atbildīgums, attīstība.
SIA “ZAAO” ir publiski privāta 8 pašvaldību – Balvu, Cēsu, Limbažu, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Valkas, Valmieras – kapitālsabiedrība.
SIA "ZAAO" vadības komanda

Gints Kukainis
Valdes priekšsēdētājsPilnvaras līdz 2025. gada 1. janvārim
Šobrīd:
- No 2020. gada 1. janvāra SIA “ZAAO “ valdes priekšsēdētājs.
- Biedrības “LATVIJAS ATKRITUMU SAIMNIECĪBAS UZŅĒMUMU ASOCIĀCIJA” valdes loceklis.
- No 2023.gada – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Padomes loceklis, Vidzemes reģionālās padomes priekšsēdētājs.
- Sabiedrisko organizāciju vadītājs.
Izglītība:
- Reģionālās attīstības speciālists, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas fakultāte.
Pieredze:
- Pieredze projektu vadīšanā, uzņēmējdarbībā, ir saimnieciskās darbības veicējs.
- No 2014. gada līdz 2019. gada novembrim – Smiltenes novada domes priekšsēdētājs, pirms tam (2013. gadā) Smiltenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks
- No 2011. līdz 2013. gadam – Smiltenes novada domes Saimnieciskās darbības nodaļas vadītājs
- No 2009. gada līdz 2019. gada decembrim – Smiltenes novada domes deputāts.
- Līdz 2019. gada novembrim – Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēža vietnieks, Novadu apvienības priekšsēdētājs, Vidzemes plānošanas reģiona attīstības padomes priekšsēdētāja vietnieks.
- No 2008 līdz 2011. gadam – SIA “Hydrotech” projektu vadītājs (ūdenssaimniecības attīstības projekti).
- No 2007. līdz 2008. gadam – SIA “Eko Tehnoloģijas” projektēšanas nodaļas vadītājs.
- 2008. gadā Grundzāles pagasta padomes deputāts.
- No 2006. līdz 2007. gadam – Parex banka, ISIC/ITIC projekta vadītājs.
- No 2005. līdz 2006. gadam LR Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departaments, pārvaldes vecākais referents (atbildīgais speciālists par biodegvielu).
Ar dalībnieku sapulces lēmumu noteiktais atalgojums 4229.10 EUR bruto mēnesī.

Ieva Barutina
Izpilddirektore

Inga Kovala Sēne
Sabiedrisko attiecību vadītāja

Mārtiņš Vīgants
Klientu apkalpošanas daļas vadītājs

Ingrīda Gubernatorova
Korporatīvās pārvaldības un audita daļas vadītāja

Ilze Sausā
Atkritumu noglabāšanas daļas vadītāja p.i./būvniecības projektu vadītāja

Liene Melbārde
Personāla daļas vadītāja

Inguna Leitlande
Informācijas tehnoloģiju daļas vadītāja

Arita Smalkā Boriseviča
Vides ilgtspējas pakalpojumu daļas vadītāja

Mārtiņš Niklass
Attīstības daļas vadītājs

Māris Priedītis
Tehniskās daļas vadītājs

Jānis Mincāns
Galvenais grāmatvedis
Īpašnieku struktūra
Pašvaldības nosaukums | Dalībniekam piederošo daļu skaits |
Balvu novada pašvaldība | 0.03 % |
Cēsu novada pašvaldība | 26.72 % |
Saulkrastu novada pašvaldība | 0.04 % |
Limbažu novada pašvaldība | 7.36 % |
Siguldas novada pašvaldība | 0.24 % |
Smiltenes novada pašvaldība | 3.57 % |
Valkas novada pašvaldība | 2.55 % |
Valmieras novada pašvaldība | 59.48 % |
Integrētā vadības sistēma
ISO 9001; ISO 14001
SIA “ZAAO” bija pirmā atkritumu apsaimniekošanas uzņēmējsabiedrība Latvijā, kuras darbībā 2002. gadā tika izveidota, ieviesta un tiek uzturēta integrētā vadības sistēma, kas atbilst starptautiskajiem standartiem
LVS EN ISO 9001:2015 un LVS EN ISO 14001:2015.
2002. gada 29. novembrī SIA “ZAAO” ieguva abu sistēmu sertifikātus. Sertificētājs Bureau Veritas Quality International (BVQI).
SIA “ZAAO” darbības sfēra ir atkritumu savākšana, šķirošana, uzglabāšana, apstrāde, pārkraušana, pārvadāšana, apglabāšana, sabiedrības izglītošana.
Pamatdarbība ir sadzīves atkritumu un mājsaimniecībās radīto būvniecības atkritumu apsaimniekošana.
Iepirkumi
Informācija par SIA “ZAAO” iepirkumiem, kuru līgumcena ir vienāda vai pārsniedz Publisko iepirkumu likumā noteikto līgumcenas robežvērtību, ir pieejama Elektronisko iepirkumu sistēmas (EIS) e-konkursu apakšsistēmā.
EIS SIA “ZAAO” profilā tiek ievietota informācija par uzņēmumā plānotajiem iepirkumiem, jauniem iepirkumiem un iepirkuma procedūrām (tiek nodrošināta brīva un tieša elektroniska pieeja iepirkuma dokumentiem), noslēgtajiem iepirkuma līgumiem, pārtrauktajiem iepirkumiem un iepirkuma procedūrām.
Informācija par SIA “ZAAO” iepirkumiem, kas nesasniedz Publisko iepirkuma likumā noteikto līgumcenu robežvērtības, tiek sniegta elektronisko iepirkumu sistēmā “Mercell”, kā arī piegādātāji tiek izvēlēti veicot atsevišķas cenu aptaujas.
Informācija par SIA “ZAAO” izsolēm ir pieejama Iepirkumu sadaļā.
Apbalvojumi
2023. gadā Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta “Ilgtspējas indeksā” SIA “ZAAO” jau septīto gadu pēc kārtas ieguva ZELTA kategorijas godalgu, apliecinot uzņēmuma atbildīgas un godprātīgas uzņēmējdarbības prakses īstenošanu, sekmējot ilgtspēju.
SIA “ZAAO” pasniegts arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija īpašais apbalvojums “Reģiona spēks” – kā uzņēmumam, kas savā darbībā ne tikai sekmīgi ievēro ilgtspējīgas uzņēmējdarbības pieeju, bet būtisku nozīmi piešķir vides jautājumiem un ir nozīmīgs visa reģiona attīstības virzītājs.
Uzņēmuma vēsture
SIA “ZAAO” kā SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija” tika dibināta 1998. gada novembrī. Organizācijas dibinātājas ir Cēsu, Limbažu, Valkas un Valmieras rajonu pašvaldības. Kopš 2012. gada uzņēmuma nosaukums ir SIA “ZAAO”.
Atkritumu apsaimniekošana ir viena no Latvijas vides prioritātēm Latvijas vides aizsardzības politikas plānā. Lai sniegtu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus garantēti visiem Latvijas iedzīvotājiem un nodrošinātu videi draudzīgu un drošu atkritumu apglabāšanu, 1998. gadā Vides un reģionālās attīstības ministrija izstrādāja “Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas stratēģiju 1998.–2010. gadam”. Pamatojoties uz šo stratēģiju, tika sagatavota investīciju programma “500-” un uzsākta tās īstenošana Ziemeļvidzemē, kurā ietilpa Cēsu, Limbažu, Valkas un Valmieras rajoni.
Minēto teritoriju izvēlējās, jo:
- ienākumu līmenis šajā teritorijā vairāk vai mazāk atbilst vidējam ienākumu līmenim valstī;
- šajā reģionā nav tik lielas pilsētas, kurām būtu vajadzīga sava patstāvīga sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēma (nav tik liels iedzīvotāju blīvums un saražotais atkritumu apjoms kā, piemēram, Rīgā);
- teritorijā pastāv jau zināma pašvaldību savstarpēja sadarbība atkritumu apsaimniekošanā, attieksme pret uzlabojumiem vides aizsardzības jomā ir pozitīva;
- izmēģinājuma teritorijā atrodas Gaujas Nacionālais parks, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts, tādejādi iespējams veikt lielu ieguldījumu minēto vides objektu aizsardzībā.
Valsts programmas “500 – ” mērķis bija likvidēt esošās legālās un nelegālās 104 izgāztuves Ziemeļvidzemes reģionā, izveidot jaunu, mūsdienīgu cieto sadzīves atkritumu poligonu, kā arī ieviest atkritumu savākšanas – apsaimniekošanas sistēmu, kas aptver Cēsu, Limbažu, Valkas un Valmieras rajonus.
Programmas uzdevumi (1998.):
- jaunas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas izveidošana;
- mūsdienu sanitārajām prasībām atbilstoša atkritumu noglabāšanas poligona ierīkošana;
- veco izgāztuvju rekultivācija.
Sadarbojoties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un Dānijas Vides aizsardzības aģentūras pārstāvim Latvijā a/s “Carl Bro International”, tika apzināta esošā situācija atkritumu apsaimniekošanā Ziemeļvidzemes reģionā – apsekotas 104 reģistrētās izgāztuves (1998.), patvaļīgi ierīkotās atkritumu izmešanas vietas, apzināts tehniskais nodrošinājums (konteineri, savācējmašīnas, traktori).
Tika uzsākti vietas meklējumi jauna, videi droša un mūsdienu sanitārajām prasībām atbilstoša atkritumu noglabāšanas poligona būvniecībai Ziemeļvidzemes reģionā. Tika veikts pirmais Ietekmes uz Vidi novērtējums Latvijā potenciāli iespējamām jaunā poligona atrašanās vietām.
Apkopotie dati par atkritumu saimniecību Ziemeļvidzemes reģionā tika izmantoti par pamatu Tehniski ekonomiskā pamatojuma (TEP) ziņojuma izstrādē, ko veica a/s “Carl Bro International” konsultants Jan Gerrit Tesink (Holande). Tika organizēti informatīvi semināri, tikšanās un apspriedes pašvaldībās par atkritumu apsaimniekošanu turpmāk. Sarunās piedalījās gan pašvaldību darbinieki, gan iedzīvotāji un uzņēmēji.
Tika organizēti vairāki semināri Cēsu, Limbažu, Valkas un Valmieras pašvaldībās, kuros tika pieņemts lēmums par reģionālas atkritumu apsaimniekošanas organizācijas dibināšanu un jauna mūsdienu prasībām atbilstoša atkritumu noglabāšanas poligona ierīkošanu Ziemeļvidzemes reģionā.
1998.gada novembrī tika nodibināta SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija”. 1999.gada martā tā tika pārveidota par bezpeļņas organizāciju SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija”.
Kopš 2012.gada 19.oktobra uzņēmuma nosaukums ir SIA “ZAAO”.
2002. gada 29. novembrī uzņēmums ieguva Bureau Veritas Quality International (BVQI) Integrētās vadības sistēmas kvalitātes un vides standartu sertifikātus.
SIA “ZAAO” ir pirmā atkritumu apsaimniekošanas komercsabiedrība, kuras darbībā tika izveidota, ieviesta un tiek uzturēta integrētā vadības sistēma, kas atbilst kvalitātes standartam ISO 9001:2000 un vides standartam ISO 14001:2004.
No 2005. gada 1. janvāra poligons “Daibe” ir vienīgā visu Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldībās radīto sadzīves atkritumu apstrādes un apglabāšanas vieta.
Ziemeļvidzemes reģiona kopējā platība ir vairāk kā 10 tūkstoši km2 , tajā dzīvo aptuveni 200 tūkstoši iedzīvotāju. Reģiona atkritumu ražošanas smaguma centrs ir Valmieras rajona Kocēnu pagastā, kas atrodas dienvidrietumu virzienā no Valmieras pilsētas. Apsekojamās teritorijas diametrs ir 70 km ap atkritumu ražošanas smaguma centru. Iespēju robežās jaunā sadzīves atkritumu noglabāšanas poligona vieta tika meklēta atkritumu ražošanas smaguma centra tuvumā, lai samazinātu transporta izmaksas un ietekmi uz vidi, ko rada atkritumu transportēšana. Ziemeļvidzemes reģiona pašvaldības iesniedza savus priekšlikumus, kur nākotnē varētu ierīkot atkritumu noglabāšanas poligonu. Iesniegtās vietas tika atzīmētas Ziemeļvidzemes reģiona kartē.
Tālāk meklējumi tika veikti pēc metodoloģijas, kas sastāv no četriem posmiem:
- neapmierinošo teritoriju izslēgšana;
- potenciālo teritoriju identificēšana;
- potenciālo teritoriju izvēle;
- galīgās vietas izvēle, pamatojoties uz Ietekmes uz vidi novērtējumu.
Pirmās tika izslēgtas vietas, kas atradās dabas lieguma zonās vai ļoti tuvu aizsargājamām teritorijām, piemēram, Gaujas Nacionālais parks. Tika izslēgtas vietas ar celtniecības prasībām neatbilstošiem ģeoloģijas rādītājiem, piemēram, augsts gruntsūdens līmenis, nepietiekams māla slānis u.c. Sīkāka vietu analīze un novērtēšana tika veikta 9 vietām, tās tika izvirzītas uz Ietekmes uz vidi novērtējumu:
- Slazdi, Kocēnu pagasts, Valmieras rajons;
- Dūķeri, Kocēnu pagasts. Valmieras rajons;
- Bāle, Kauguru pagasts, Valmieras rajons;
- Vārnas, Kocēnu pagasts, Valmieras rajons;
- Imanta, Kauguru pagasts, Valmieras rajons;
- Kaijciems, Limbažu pagasts, Limbažu rajons;
- Smiltene, Smiltenes pagasts, Valkas rajons;
- Mārsnēni, Mārsnēnu pagasts, Cēsu rajons;
- Daibe, Stalbes pagasts, Cēsu rajons.
Izvērtējot piedāvāto vietu atbilstību sadzīves atkritumu noglabāšanas poligona ierīkošanas prasībām, Ietekmes uz vidi novērtējumam tika izvirzītas 4 vietas: Vārnas – Slazdi Kocēnu pagasts Valmieras rajons (vietas tika apskatītas kā viena teritorija, jo ģeogrāfiski atrodas ļoti tuvu viena otrai), Bāle Kauguru pagasts Valmieras rajons un Daibe Stalbes pagasts Cēsu rajons. Novērtējumu veica Latvijas valsts Ietekmes uz vidi novērtējuma valsts birojs. Jāatzīmē, ka šis bija pirmais Ietekmes uz vidi novērtējums Latvijā. Ietekmes uz vidi novērtējums ir detalizēta vietu izpēte, kas novērtē, vai piedāvātās teritorijas nav pretrunā likumdošanā noteiktajām prasībām par atkritumu poligona ierīkošanu. Novērtējums ietver sevī komplicētu pētījumu par augu un dzīvnieku valsts izpēti, ģeoloģiskos kontroles urbumus, iedzīvotāju attieksmi u.c. kritērijus. Šis novērtējums nedod galīgo slēdzienu par tās vai citas vietas izvēli. Galīgo lēmumu pieņem pašvaldība, kuras teritorijā atrodas izraudzītā vieta.
Daibe, Stalbes pagasts, Cēsu rajons
1999. gada 1. septembrī Stalbes pagasta padome nolēma piekrist CSA poligona ierīkošanai Stalbes pagasta teritorijā Daibē. 1999. gada 1. oktobrī SIA “ZAAO” apstiprināja Cēsu rajona Stalbes pagasta Daibi kā jaunā poligona ierīkošanas vietu. No 2004. gada 1. decembra jaunais cieto sadzīves atkritumu noglabāšanas poligons aizstāja pašreizējās atkritumu izgāztuves Ziemeļvidzemes reģionā.
Sadarbība ar pašvaldībām
- Atbalsts normatīvo dokumentu izstrādē (Saistošo noteikumu projektu izstrāde).
- Atbalsts līgumu kontroles veikšanā (Saistošo noteikumu kontrole).
- Konsultācijas un semināri pašvaldību darbiniekiem un namu apsaimniekotājiem par pakalpojumu veidiem un labākajiem risinājumiem atkritumu apsaimniekošanā.
- Tehniskās dienas Reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe” ar praktiskām demonstrācijām.
Pazemes konteineru laukumu izveidošana lielāko pilsētu daudzdzīvokļu namu kvartālos.
SIA “ZAAO” atbalsta pašvaldību izsludinātos konkursus par sakoptākajiem īpašumiem, konkursu uzvarētājiem – privātpersonām, privātmāju nominācijās, pasniedzot Dāvanu kartes SIA “ZAAO” pakalpojumu izmantošanai.
Lai sadarbība būtu iespējama, konkursu nolikumos pie vērtēšanas kritērijiem jāiekļauj nosacījums, kas paredz pašvaldību saistošo noteikumu ievērošanu attiecībā uz atkritumu apsaimniekošanu, t.i., katrā īpašumā, kurā tiek radīti atkritumi, ir jābūt noslēgtam līgumam par atkritumu apsaimniekošanu.
SIA “ZAAO” pārstāvjus iespējams uzrunāt arī par dalību konkursantu izvērtēšanā, rakstot Klientu apkalpošanas daļas vadītājam Mārtiņam Vīgantam vai zvanot uz tālruņa numuru 64281250.
- Akcijas “Lielā Talka” laikā pašvaldībā savākto atkritumu nogādāšana un pieņemšana poligonā.
- Sadarbība liela izmēra atkritumu un lapu savākšanas akciju organizēšanā pašvaldībā.
- Atsevišķu atkritumu veidu (piemēram, nolietotas elektronikas, tekstila, lauksaimniecības iepakojuma) akciju organizēšana pašvaldībā.
Atbalsta pasākumi un sadarbība
Lai veicinātu sabiedrības izglītošanu, izpratnes veidošanos par vides, atkritumu apsaimniekošanas, ilgtspējas, aprites ekonomikas un citām ar nozari saistītam tēmām, SIA “ZAAO” piedalās pašvaldību un citu sabiedrisko organizāciju pasākumos, izvērtējot pasākuma atbilstību SIA “ZAAO” mērķim, vērtībām.
Biežākās sadarbības formas: vides izziņas meistarklases, radošās darbnīcas, SIA “ZAAO” vadības un speciālistu dalība diskusijās.
Uzņēmējdarbības, izglītības, zinātniskās pētniecības attīstības, mūžizglītības veicināšanai, kā arī, lai nodrošinātu praksē balstītas izglītības ieguves iespējas vides studiju programmu un citu nozarē nepieciešamo speciālistu izglītošanā, SIA “ZAAO” ir noslēgti sadarbības līgumi ar augstākas izglītības un profesionālās izglītības iestādēm.
Lai nodrošinātu informāciju par nozares aktualitātēm, savu interešu pārstāvību nacionālo politikas dokumentu, standartu un tiesību aktu izstrādē, SIA “ZAAO” ir arī dažādu sabiedrisko organizāciju un apvienību biedrs.
SIA “ZAAO” neveic ziedošanu (dāvināšanu).
SIA "ZAAO" Partneri

















